18.12.2010 – SO/NE – Z domova

Úhlavní nepřítel moderního člověka je Internet. Je to velký „žrout“ času a když se na něm člověk tzv. zasekne, může kvůli tomu i promeškat příležitost něco nafotit. Málem se to stalo i mě. Do 21hod u počítače, bez večeře, zrovna se venku vyjasnilo a to nejen podle aktuálních satelitních snímků z družice, ale i doopravdy. Se zpožděním vyrážím ven ve 22:00.

Pravda, venku je sice jasno, ale Měsíc svítí jako o život a okolní sněhové závěje, jako jedno velké zrcadlo, odrážejí měsíční svit zpět k obloze. Ta je tudíž neuvěřitelně světlá. Jelikož jsem dnes bez motorového vozidla, musím fotit z domova. Zdržím se několik cenných minut odhrabáváním sněhu a budováním prostoru s pevným, ledovým podkladem. Vzhledem k tomu, že Losmandy mám složenou a uklizenou – připravenou na transport – vytahuji po delší době montáž Sky-Watcher HEQ-5, kterou mám sestavenou a „po ruce“. Alespoň vyzkouším, zda po návratu z Chile ještě funguje.

Další drobné zdržení je při montování pointačního dalekohledu Sky-Watcher 80/400 (tzv. malokuk), který jsem pořídil jako druhý na pointaci, pro paralelní fotografování (na dvou montážích současně) a ještě jsem jej nevyzkoušel. Každá nová konfigurace vyžaduje zvláštní péči. Hlavní fotografický dalekohled a kameru jsem měl již sestavenu od posledně.

Vynošení astrokrámů „na plac“ zabere tak 15 minut. Polární ustavení montáže obvykle kolem 5ti minut (přes polární hledáček), nepočítám-li zapojení všech kabelů a fakt, že na HEQ-5 musím nejprve ustavit montáž a potom teprve nasadit dalekohledy a protizávaží. Tím pracně získané a přesné polární ustavení mohu ztratit, zvlášť v případě, kdy nohy stativu jsou jen tak, ledabyle, zabořené ve sněhu a každé drcnutí může mít neblahé následky. Cvičně zaostřím okulár na pointačním dalekohledu, zapnu laptop, připojím CCD kameru, na ručním ovladači montáže zvolím ustavení (GoTo) na 3 hvězdy (zvyk z „astro-dětství“) a montáž na první hvězdu (Sírius) najede úplně blbě. Takže ji vypnu a ručně nastavím obě osy, přibližně, do výchozí polohy (RA = 0, DEC = 90, tzv. counterweight down poloha). Znovu montáž zapnu a zkontroluji zadané inicializační údaje (poloha, čas, časové pásmo, letní/zimní čas apod.) a zjišťuji, že jsem nepřenastavil zeměpisnou šířku z S (jižní) na N (severní). Přesto, že je venku -14 stupňů Celsia ruční ovladač, zdá se, funguje, byť rychlost překreslování displeje se již pohybem nazvat nedá. Tentokrát montáž najede na Síria správně, tj. Sírius je téměř v zorném poli. Cvičně zaostřím hlavní fotografickou sestavu a nastavím referenční hvězdu přes pomocný, virtuální, záměrný kříž doprostřed zorného pole CCD kamery a potvrdím na ovladači synchronizaci na první hvězdu. Proces opakuji ještě 2x, na další dvě hvězdy, pro ustavení GoTo systému montáže (automatická navigace po obloze).

Když v pointačním dalekohledu vyměním okulár za pointační CCD kameru a přibližně zaostřím, uslyším nemilý zvuk. Píp. Takto zní montáž při zapnutí. Došlo k samovolnému resetu montáže :-( což už se mi dříve přihodilo – prostě nějaký zkrat či „vakl“ v kabeláži. Lehce znepokojen opakuji proces ustavení GoTo systému. Když poté přejedu montáží na cílený objekt pro dnešní focení, situace se opakuje, píp, reset a ztracené ustavení. Do třetice všeho dobrého, opakování matka moudrosti, dnes mě nic nerozhodí, však já to nevzdám, můj cíl, můj plán, opakuji proces znovu. Tentokrát ale ustavuji jen na jednu hvězdu (což je beztak pro focení dostačující). Dávám si již pozor na kabely, abych je netahal ze zástrček. V mrazu jsou hezky ztuhlé. Po finálním zaostření CCD kamery, přes filtr SII, najedu na fotografovaný objekt a pokusím se rotátorem trefit (alespoň přibližně) stejnou kompozici, jako minule. No úplně přesné to dnes není, ale budiž. Teď již chybí jen spojení pointačního programu (výjimečně dnes použiji PHD Guiding, jako za starých časů) se CCD kamerou (na druhý pokus proběhne v pořádku) a s montáží, přes sériový port. Ehm, nic. Kontroluji adaptér USB-RS232 a přiřazení COM portu (číslo) přes správce zařízení ve Windows XP s nastavením ASCOM ovladače EQMOD. Souhlasí. Spojení přesto nefunguje ani na druhý pokus (že bych dnes fotil bez pointace? To s touto montáží úplně dobře nejde). Zkouším „lomcovat“ s kabelem z ručního ovladače, který je již od doby, kdy jsem montáž koupil, vážným kandidátem na ulomení a na zkrat. Na třetí pokus se spojení rozeběhne, hurá. Nicméně se mi zase o kousek rozhodí kompozice, protože montáž v době připojování či po přechodu do „PC Direct Mode“ vypne chod motorů.

Zdá se to být sen, ale po spojení s montáží se dokonce i pointační software zkalibruje a já mohu spustit první expozici. Bohužel, sen netrvá dlouho. USB-RS232 adaptér přestává blikat (má kontrolní LED diodu) a na obrazovce se objeví, za ty téměř 3 roky, dosud nespatřená chybová hláška (možná je to způsobeno tím, že jsem nedávno přeinstaloval všechny ovladače na použitém laptopu, protože novější ASCOM-EQMOD platforma umožňuje automatické načtení souřadnic z externí GPS jednotky).

PHD Guiding - ERROR

Znovu zkouším kabely, rozpojuji, zapojuji, spojuji… připojuji, kalibruji, ostřím, komponuji, nastavuji a spouštím expozici (a mrznou mě nohy!). Pro jistotu volím pouze 5ti minutové expozice. No a první (druhá) expozice vypadá dobře, následující též, takže nedýchám, nekýchám, ničeho se nedotýkám a modlím se. Je 23:40 a začínám (po 100 minutách trápení) konečně fotit.

Focení na obloze jako mléko (SQM-L v zenitu 18.28)

Než přijdou první obláčky, stihnu 28 expozic, což nedělá jako obvykle 280 minut, ale dnes jen 140. Přesto jsou to dobré 2 hodiny a 20 minut – lepší než nic. Nafotím kalibrační sadu FF (Flat-Field) snímků a jdu to balit. Mezitím obláčky ustoupí a je opět jasno. Nicméně na obzoru spatřuji potenciální nebezpečí – oblačnost – a taktéž snímky z družice napovídají, že je čas jít spát (brzy, již kolem 3 hodiny).

Poučení z dnešní noci? Zjistit závadu v hlavní vyhřívací jednotce, která dnes (aby toho nebylo málo) od počátku nechtěla fungovat a tak jsem musel použít, naštěstí připravené, náhradní řešení.

S výsledným snímkem, viz odkaz níže, jsem naprosto spokojen :-) (jaká to vzácnost). Ještě plánuji z použitých tří úzkopásmových snímků zhotovit obrázek s jinou paletou barev než obvyklou HST – doplněno.

Související odkazy
Fotografie objektu v Hubble Space Telescope paletě
Fotografie objektu v Natural Colors paletě (simulace RGB z úzkopásmových dat) – technika J-P Metsävainio

Příspěvek byl publikován v rubrice Výjezdy (jednonoční). Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u 18.12.2010 – SO/NE – Z domova

  1. TO JE SUPER! napsal:

    Pavle, je to nádhera!
    Nádherný foto, to jsem nečekal….Např.“Noc v poušti Atacama“ atd. Také povídání zajímavé a dobrodružné viz. cesta na Čbán… Velmi pěkné foto i celkových záběrů „sestav“ + auta + nádherná obloha! Trochu AKTA X….
    Jo, Super, jen tak dál!
    Zdraví Vladimír

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>