14.1.2011 – SO/NE – Bezvěrov

Po 46 dnech a nocích 100% oblačnosti se konečně alespoň na pár (3) hodin vyjasnilo. Z důvodu již začínajících abstinenčních příznaků jsem se rozhodl na krátký, mini-foto výjezd na louku za obcí Bezvěrov. Chtěl jsem totiž jednak vyzkoušet nový astro-automobil s pohonem všech 4 kol (zátěžový test dopadl na výbornou) a jednak zkusit konečně po letech nějaké „timelapse“ video či startrails. O první dobrodružství bylo postaráno již cestou z Plzně směr Karlovy Vary. Díky silnému větru a sněhovým jazykům jsme dokonce cestou stáli, čekajíce, až se zapadlá auta před námi prohrabou dále (to byla hlavní silnice a co teprve lesní a polní cesty).

Pro všechny případy (uvíznutí ve sněhu) jsem k výletu přemluvil kolegu astronoma Michala Bareše z Plzně, který s sebou měl skládací 150mm dobson. Tím pádem jsem opět po letech spatřil nějaký ten DSO objekt na vlastní oči (raději zůstanu u focení, okem člověk v podstatě nic nevidí). Vzhledem k totálnímu větru jsme zakotvili v závětří místního lesíku, kde nám bylo dobře. Ačkoli jsem s sebou měl i velkou fotografickou sestavu (plný kufr auta), vyndal jsem pouze stativ, hlavu, zrcadlovku, objektiv, vyhřívání, zdroje, kabely a počítač. Takové nenáročné focení mě opravdu baví, žádná montáž, ustavování, ostření, pointace… jen ta kvalita obrazu je bídná (CCD kamera bohužel vyčítá obrázek 10x pomaleji, takže je na video nevhodná).

Výlet skončil chvilku před půlnocí z důvodu zatažené oblohy. Více jsem stejně neměl v plánu, protože druhý den mě čekala služební cesta daleko na severozápad (kde jsem se druhý den kochal souhvězdím Labutě). Teplota večera kolem -3 až -4°C, SQM-L zenit mírně přes 21.

Příspěvek byl publikován v rubrice Výjezdy (jednonoční). Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>