Česká astrofotografie měsíce za květen 2023

Pokousel jsem se porotu „oslovit“ videem z prubehu polarni zare, coz se „nepovedlo“, nicmene obycejna, nepohybliva fotografie zaujala, viz ZDE. :D

Rubriky: Ocenění a úspěchy | Napsat komentář

Trip to Iceland – 2023

After a couple of years lasting break from astronomy and night sky photography in general, I am slowly recovering and moving back towards „doing some AP work“. As a starter, before I re-learn how to process deep sky images, I decided to make one of my life-time dreams come true – to spot Aurora Borealis, i.e. Northern Lights on my own eyes. Well spent 7 days on Iceland with some luck on weather (clear sky) and even some luck on the solar activity resulted in couple of „shots“ – Pavel Pech, Iceland, 2023.

There are few videos available as well. :-)

Rubriky: Articles in ENGLISH, Expedice (vícedenní) | Napsat komentář

Expedition Chile 2019


After ~ 9 years I have returned to the deep sky (and astronomy) photographer’s paradise once more. Again with one my best friends, an astrophotographer Pavel Vabrousek. Till today, I have not managed to post process all images (and videos) taken on this incredibly beautiful trip, but at least some of the processed images could be found on following link Pavel Pech, Chile, 2019.

:-)

Rubriky: Articles in ENGLISH, Expedice (vícedenní) | Napsat komentář

Proč nemám čas?

Proč nemám čas? Protože když ho chvilku mám, neumím si ho zorganizovat produktivně a pak, taky, neumím říct ne. Chtěl jsem léta napsat článek o tom, jak těžké je to být astrofotič, ale být rodič a mít dítě je úplně jiná liga. Všimněte si, že žádná žena s malým dítětem neprovozuje koníček, který vyžaduje být v noci venku na louce s dalekohledem.

Aktuálně vstávám tak na 10-15 minut jednou, maximálně dvakrát přes noc. Ve 2, ve 3, nebo ve 4 ráno a pak za 3 až 4 hodiny. Typicky mě vzbudí miminko (teď má 3 týdny, což už je lepší než to bylo ty první dva, kdy jsem na závěr noční seance ještě dokrmoval mlíkem ze stříkačky (a pak ten ojeb s vyvařováním a mytím propriet) – skoro si říkám, že bych se uživil i jako sestra na neonatologii, holt jednou získaná praxe se u druhého dítěte počítá). Miminko mlaská a vetšinou ještě než začne křičet hlady stihnu vylézt, umýt si ruce a jít si pro něj do postýlky, přebalím ho, umyji prdku, popřípadě namažu krémem, oblíknu, zvážím a předám ho ženě na kojení. Pak jdu zas spát a nechám to už na manželce. S prvním dítětem jsem to tak taky dělal prvních 6 týdnů, než jsem začal zas chodit do práce.

Můj starší kluk, aktuálně skoro 3 roky, už naštěstí umí sám vylézt z postele a přijde k nám, resp. ke mně do postele a to mezi 6tou a 7mou ráno. Většinou nedokáže už si lehnout a spíš mi „skáče“ či leze „po hlavě“ tak hodinu, než mě opravdu probudí. Jdu s ním na záchod, vyčistím mu zuby, převlíknu ho z pyžama do domácího, umeju sebe (on už je velkej a umí počkat a „pohrát si“ sám v pokojíku) a jdu dělat snídani. Když kluk nezlobí, což je po ránu hodně časté, pustím mu za odměnu D-čko. To mi dává prostor k tomu v klidu připravit snídani a předložit mu jí. Mezitím si udělám i něco pro sebe a sednu si k němu ke stolu. Často jsme dříve jedli i z jedné misky stejnou věc, ale teď už naštěstí se umí krmit sám. Než skončí Kouzelná školka, stihnu vyndat nádobí z myčky a uklidit ho, někdy i něco zpět nandat.

V pracovní dny, když jsem doma a mám home-office, chodím na cca 9tou do práce – předám péči o dítě manželce. Dopoledne umím z domu pracovat do cca 12ti s malou, tak 10min pauzou na IT-okénko. Velkej kluk už umí přijít ke mně do pokoje a dožaduje se okénka na psaní v textovém editoru, tak ho občas nechám si psát, chvilku.

Když nejdu do práce (víkend nebo svátek, tak soboty někdy jedeme ráno do pekárny, jinak obvykle luxuju a dělám jiný úklid domácnosti, v neděli bývá buď výlet nebo návštěva). Aktuálně do práce teď měsíc nechodím, protože jsem si v práci zařídil rodičovskou dovolenou, když se mi teď narodil druhej kluk.

Dnes, například bylo dopoledne o tom si hrát se starším klukem cca hodinu v pokojíku, stavěli jsme vesnici, hrad a autodráhu a parkovali auta. Občas jsem si k tomu odskočil přebalit miminko, pochovat ho, předat na kojení atp. Vlastně dnes jsem kojil/vstával k němu ve 4 a pak kolem 8mé. V 11 jsme se starším klukem šli ven, trochu jsme zmokli, protože jsem nevzal deštník, ale spadlo jen pár kapek. Původně chtěl jít na hřiště na skluzavky, ale to bylo moc daleko a na písek za mokra taky není dobrý nápad jít si hrát. Tudíž jsme udělali jen pěší procházku necelé 3 km dlouhou. Doma jsme byli ve 12 a něco, žena žehlila a hodinu uspávala miminko, takže oběd nebyl ještě hotov, ale bylo na něj připraveno na lince. Postarala se o dítě, tak jsem šel vařit, udělal vařené brambory, okurkový salát a narychlo osmažil nějaké rybí prsty (předevčírem vařila žena) a naservíroval 3 talíře na stůl. Je prima, že starší kluk už se umí živit sám a nemusí ho člověk krmit. Jen je s ním více práce, s tím odmlouváním a jeho rozumbradováním a otázkama proč a proč a proč. Taky ho přemluvit se oblíct, svlíct, převlíct, jít spát po obědě atp. je nadlidský úkol. Usnul jsem s ním v cca 14 a ve 14:30 jsem se z pokojíčku vykradl. Miminko naštěstí spalo až do 15ti a něco, tudíž jsem měl více jak 30 minut času sám pro sebe a jak říkám „zlatou hodinku“, kdy si udělám odpolední kávu a sednu k PC (jsem závislý na Internetu, jak říká žena, že si k tomu počítači musím sednout, musím si přečíst sport – už jen monitoruji výsledky, jak kdo hrál, najít si čas sám jít na sportovní utkání je nemyslitelné, loni jsem byl na hokeji 1x, předloni ani jednou a letos taky ještě ne – zato jsem byl jednou letos na fotbale). Tady čas letí rychlostí světla a než si obligátně přečtu co mě zajímá, mám konec „pauzy“. Když se zadaří, že oba kluci spí, taky musím (teď na rodičovské dovolené nebo o víkendech) jít si taky na těch 30-60min lehnout, protože jinak to do večera nejde vydržet.

Když se vzbudí miminko, mám za úkol ho přebalit a umýt a očistit atp. a předat na kojení, pak si ho beru na odkrknutí a občasné pochování. Jako malej prcek docela dost spí, ještě, tak je to celkem pohoda s jedním dítětem.

Když se vzbudí starší kluk po spaní po obědě, jdu ho převlíknout do domácího oblečení (pokud ho výjimečně nenechám spát bez převlíkání do pyžama, což se občas stane, když jako rodič rezignuji na některou z mnoha položek ze seznamu, co po něm chci – protože je mi blbý mít furt jen nějaký zákazy všeho, taky mu občas musím něco dovolit, třeba spát na gauči místo v posteli, což udělal párkrát a dokonce si tam i onehdy sám šel lehnout). Pak následuje svačina. Je „po mně“, tak mu třeba udělám mango, mandarinky, jablíčko, piškoty, přesnídávku, lipánka, občas nějakou buchtu atp. dle aktuální dostupnosti co koupím nebo žena napeče.

Když je pracovní den, odpoledne, stíhám to znovu do práce na 13tou nebo 13:30, záleží na tom, zda vařím já nebo žena. Bývalo to tak 50 na 50 s výjimkou, kdy byla teď 9 měsíců těhotná a první 4 ani nechodila do kuchyně aby se nepoblinkala, takže kuchyně byla moje 100% doména. Obvykle pracuji 3-4 hodiny odpoledne. Stačí mi poctivě pracovat do práce kolem 7mi hodin denně. Proč? Protože jeden týden mám home-office a druhý týden pracuji v práci, která je v zahraničí a kam si jezdím z domova odpočinout vždy v pondělí brzy ráno a vracívám se buď čtvrtky dlouho po půlnoci (ještě chodívám v ty čtvrtky na sportovní kroužek, kde třeba běháme na závěr tréninku cca 8km, a pak ještě jdu někdy na nákup a pak jedu X hodin přes noc domů) nebo pátky večer (to ale bývají na dálnicích šílené zácpy, tak častěji jezdím zpět domů ty čtvrtky). V práci v zahraničí totiž dělám poctivých 10 hodin denně (v pondělí tedy jen 7, když přijíždím v čase oběda), bývám v práci typicky od osmi do osmi nebo od devíti do sedmi s různými přestávkami. Takže si napracuji 4-6 hodin ten týden co jsem v cizině a ten týden (vlastně jsem v ČR, kde bydlím „trvale“ 9-10 dnů ze 14ti možných a 4-5 dnů jsem v zahraničí, kde bydlím „trvale-dočasně“, se v klidu vyspím a dokonce můžu i jednou až dvakrát za těch 14 dnů třeba jít sportovat – jinak ale obvykle po nocích/večerech po práci v cizině jezdím po nákupech, abych nemusel nakupovat u nás v ČR, kde je to pro mě velký stres a o nervy a já mám rád klid a mír). Obvykle, když přijedu z práce, mám po strop narvané auto nákupů ze všech možných obchodů.

Tím, že makám víc v práci když jsem v práci, můžu víc času trávit doma s rodinou, a když mám home-office ob-týden, stačí mi pracovat i míň než 8 hodin denně, typicky kolem 7mi.

Mám veliký štěstí, že (a to poměrně často) si staršího kluka berou odpoledne na večer (16/17 až 18/19/20) děda a babi, takže buď můžu pracovat doma do práce (třeba do 18ti) nebo alespoň „nemusím“ s dítětem ven na vzduch, mě to bincání se kolem baráku, kde to všechno zná tisíckrát nazpaměť nebaví a tak raději s ním občas zajedu na krátkej výlet.

Dnes to bylo neobvyklé v tom, že ráno jsem byl venku s jedním klukem a odpoledne s druhým. Oblíknout miminko do kočárku je hračka a on pak i spí, tak se můžu projít sám na čerstvém vzduchu (škoda, že si při tom nemůžu vyřídit alespoň soukromé e-maily). Jako ano, raději bych šel na hokej, nebo si šel zaběhat, nebo si dělal svoje astronomické věci, ale s dítětem potažmo dvěma je všemu konec než trochu odrostou. Když už mi někdo dítě pohlídá, tak musím doma taky dělat jiné věci jako je údržba domácnosti (což mi pravda moc nejde, mam obě ruce levý a vše mi trvá dlouho, prostě jsem lepší softwarový inženýr, který se v životě učil 8 cizích jazyků a „umí cestovat“, než domácí kutil), ale prostě nikdy nenastane to, že bych měl doma hotovo a mohl si za odměnu dělat svoje věci. Na ty mám čas až po večerním bloku.

Večerní blok je z celého dne nejnáročnější. Mám za úkol nakrmit dítě, jít ho vykoupat (koupu každý den od jeho 1 roku věku, dříve jsme to s manželkou dělali společně). Večeře se odehrává mezi 19tou a 20tou hodinou, někdy i do půl 21, podle situace. Koupání mi zabere hodně času, protože kluk si rád hraje a tak je to vždy na 15-20 minut. Se započtením vylovení, vysušení, namazání, oblíknutí pyžámka, vyčištění zubů, přemluvení k tomu se před spaním vyčůrat aby v noci nepřiletělo počůránkový strašidlo a nepočůralo mu postýlku ta anabáze zabere klidně i hodinu. Když to klapne, spí do 21:30, spíš ale spí do 22ti, když je nejhůř, ještě ve 22:30 nespí.

Aktuálně do toho máme druhé „mimi“, takže to prozatím krásně periodicky každé 2-3-4 hodiny vyžaduje stále tu stejnou péči – přebalit, umýt, občas převlíct (když se poblinká), uklidit pleny, vyprdět, vykakat, vyčůrat, zvážit, nakojit, pochovat… jít každý týden s novorozencem k doktorce, což si nenechám ujít, samozřejmě s dětma k doktoru chodím vždy, když to jde). S malým „mimi“ to je celkem v pohodě, nabité zkušenosti z prvního se plně úročí.

Když mám tedy kolem 22hod osobní volno, konečně, musím ještě uklidit armagedon v kuchyni, nádobí do myčky, něco umýt ručně (když vařím já, tak myji průběžně a nic mi na večer nezbývá), vynést odpadky (skoro každý den a teď s miminem a plenkama určitě každý večer resp. noc), vynést tříděný odpad tak 2x týdně atp. Dříve jsme i uklízeli částečně hračky v dětském pokoji, ale dnes na to třeba já již rezignuji, leccos si dokáže ten náš krásnej, velkej, šikovnej kluk uklidit sám, případně to jen zametu ke straně…

No a pak mám volno, mohl bych jet astrofotit, stačí vyparkovat auto z garáže, vyndat dětské sedačky, naložit astro výbavu čítající tisíc položek a 150 kilogramů, hodinu a půl jet na místo, 2 hodiny to skládat dohromady, začít konečně fotit a přijdou mraky – o tom jsem vlastně chtěl psát ne? Jak těžké je astrofotit. Místo toho je tu první článek na téma jak těžké (ale krásné, mít ty malá, plyšová, voňavá miminka co člověka obejmou a pomazlí se) je být rodič.

Tomuto článku jsem věnoval 90 minut svého drahocenného času, který jsem mohl raději prospat, ale už ho chci napsat přes 2 roky, tak si teď plním jeden z dlouhodobých svých cílů. Kdy jindy, než teď, když do péče o děti alespoň nemusím teď navíc chodit do práce. Rodičovská je na plný úvazek a když člověk nechce děti zanedbávat (třeba se jich zbavit posazením před televizi), ale trochu se jim věnovat, není na nic ostatního už čas (jasně, každý „extrém“ je špatný a hledáme všichni zdraví kompromis). Jsem na jednu stranu pyšný, že umím zastat vše co ženy (kromě kojení a žehlení prádla, to fakt nedělám), na druhou stranu jsem ale bačkora, že toho, zdá se mi, dělám doma až moc (začal jsem si to sám, že dělám hodně, abych si pak mohl ospravedlnit to, že chci jet v noci fotit a nebýt celou noc doma a raději někde v noci sám s dalekohledem na louce) a že jsem „málo chlap“. Za to se trochu stydím.

Rubriky: Pokusy | Napsat komentář

Moravian C1-3000 CMOS Camera

This is the most recent „toy“ I’ve got from Moravian Instruments to have a look at:

moravian-c1-3000-cmos-camera

Moravian C1-3000 CMOS Camera

Actually, I just wanted to check the basic functionality of this soon-to-be-released CMOS camera as I am known for having a bad-luck for every new thing. If there’s a bug, I will face it :-) I have found only one and that was fixed by now. Due to total lack of time (and recent injury of my shoulder) I became unavailable to do any AP in recent month(s). Therefore I was happy that a friend of mine, Martin Myslivec, can test the camera under a clear sky. I am personally looking forward to the cooled series of C2/C3 cameras that is expected to come in next year(s) :D

Tested the readout noise of this uncooled camera and found it to be ~2e-. The linearity of the light response seems completely perfect.

References
New C1 series of CMOS guiding, Moon/planetary and entry-level deep-sky cameras

Rubriky: Articles in ENGLISH, Technika, recenze | Napsat komentář

ZWO ASI183GT Mono Cooled CMOS Camera

This is the most recent „toy“ I’ve got from ZWO to have a look at:

zwo-asi-183gt-mono-cooled-cmos-astrodon-31mm-filters

ZWO ASI183GT Mono Cooled CMOS Camera

Unfortunately, my brand new 5nm narrow-band set of 31mm Astrodon filters (that I got just for this camera) did not fit into the integrated filter wheel. Because of that and due to insane lack of time I have lended this nice camera to a friend of mine to let him do some real AP under a clear sky. Please see his results on the link below:
Pavel Böhm, ASI 183 GT
:-)

I have only tested the readout noise of the camera at the unity-gain and found it to be ~2e-.

Rubriky: Articles in ENGLISH, Technika, recenze | Napsat komentář

QHY163M a 4/3″ mono CMOS camera – part #3

Final resolution – camera back from repair. Fixed as replacement camera. My new camera does not exhibit the dark frame calibration issue. Now, when I create a master dark from a set of single dark frames and then subtract this master dark from any of the single darks and do a STF_Max stretch in PixInsight, I can no longer spot the remaining amp-glow! At the same time, I have tested two new ZWO ASI1600MM that I ordered for my friends, and both these cameras were OK with regard to dark frame calibration and amp-glow removal. Heureka. Now I need to decide if I keep the QHY163M or just replace it by something else that will not have QHY in name. I decided to sell all QHY items that I ever had and never want more to own their products – I have said this already two times in the past so for now – for the 3rd time – never more QHY (at this time I am more than happy with the „red Chinese camera maker“ ZWO).

Not removed amp-glow on the bottom left image.

Removed amp-glow and well calibrated bottom right image

:-)

Up to now, I replaced my spare (for the case) QHY5III-178m (blue) for a ZWO ASI290mm (red) to in-line all my equipment for ZWO (red) and Moravian (black) brands.

Links
dark frame only calibration issue
QHY163M a 4/3″ mono CMOS camera – part #1
QHY163M a 4/3″ mono CMOS camera – part #2

Rubriky: Všeobecné (počasí) | Napsat komentář

ZWO ASI094MC Pro CMOS Camera User Review

To buy or not to buy, that’s the Question coming up to the mind along with every new interesting product that appears on the market…

Long story short

The answer is quite simple. For those, who are eager to hear my opinion, after spending 5 nights out with the camera I can give the answer. For me, definitively YES! I do not rate the products that I review on any scale, but if I would, I’d give 97% (that’s 97 points out of 100). Quite strange, based on the fact that I actually only bash things and criticize every single thing I see or get into my hands :-)

Short story long

Why did I purchase it?

when I already have (had) Moravian G3-11000 a full-frame (36x24mm) monochromatic „beast“ that performs so well? Because I wanted a newer technology (Sony IMX094 CMOS chip) and even could afford to have an OSC (color) chip if and only if the pixels are small so as I do not have to sacrifice the resolution (in sense of detail – image scale) and final pixel count – width and height after a 50% scale down. And I wanted a camera with really fast download time of single raw frames. And :-) since I mainly shoot LRGB/RGB (color) images of nebulae and dust (faint DSO objects) in real colors then a color camera might do just well. Last, but not least, it could also be a nice device for photography of comets as they typically move very fast and it’s a hassle to switch the color filters (Red, Green, Blue) all over again with a monochromatic camera. And, I anyway wanted yet another 36x24mm camera for a second setup.

Unpacking the package, what’s in the box

As I was probably the first customer of their final product (no beta) I was missing the CD with drivers (but who actually has a CD drive these days – a flash USB stick would be better – as e.g. Moravian or ASA provides) and printed short manual – quick start guide. But all this can be easily found and downloaded from the website of ZWO.

Then there was the camera body, nice, round and in typical red color – looks beautiful. The camera was in a soft protective bag. Then there was a hex key wrench for the tilt adapter, USB 3.0 cable, some USB 2.0 short cables for the USB hub that’s on the back side of the camera and two M54x0.75 to something (M48) adapters of various length and a threaded cap on the camera protecting the chip, actually the optical window.

Installing drivers, checking the camera

This task was quite straightforward as there’s only one main driver for all ASI cameras and hence you need to download the ASI cameras driver setup and ASCOM driver to control the camera from a 3rd party control software.

When I plugged the USB (and later the extra power cable – taken from my G3-11000) I managed to connect via ASCOM driver to the camera and took some initial frames – biases and dark to see how the camera operates. Everything was just fine, clean bias frames and uncooled 60 seconds dark did not show any amp-glow – was simply looking good. I was shocked by the pixel resolution though!

The camera, as every CMOS camera, offers variable gain settings. I am happy to see that there’s no offset setting available for the user – it just make things too complicated for a newcomer. And there’s only one reasonable offset settings – to not clip the dark part of the data (left part of the histogram). I assume that I will operate the camera with two main presets. For typical DSO imaging I plan to use the unity gain settings and nothing else. And for imaging of comets where I need shorter sub-exposures I will use the high gain settings (lowest readout noise settings). I do not plan to do any narrow band imaging with this camera even though it might be possible with either Ha filter or OIII filter or some CLS/ultra high contrast filter. For narrow band imaging I plan to use a different CCD or CMOS camera. :-)

Before the first light

One needs to know the back focal distance of the camera. That is, the distance from the chip surface to the front part of the camera body with the M54x0.75 threads. It is 17.5mm – typical value for many (but far not all) ZWO ASI cooled cameras. First thing needed is the adapter to connect the camera to my imaging system, that is, a ASA 3″ Wynne corrector and ASA’s Off-Axis-Guider. For this, I had to design my own set of adapters that I have custom made by a friend of mine (precise work for 10% of the price that the big companies ask for). I have designed a copy of the ASA Wynne corrector to M54 threads adapter and designed a „pech“-threaded spacer (extension tube) and finally a „pech“-thread to M54x0.75 male threads to fit the camera. The camera has M54x0.75 female threads for attachment to the telescope (corrector lens). In my design I settled on the „pech“ threads as M60x0.75. The final part that threads to the camera contains one extra M48x0.75 inner threads so as I can screw-in a typcial 2″ filter right in front of the original AR-only coated optical window – this way I did not have to modify the camera – open and replace the original glass with a UV/IR one. In my case, I put the Baader UV/IR cut 2″ filter in there :-) so everything was perfect and ready for astrophotography.

First light

Unfortunately, on my first night out I realized that I missed the focus position, my spacer was too long. After having this fixed a yet another clear night came! and voila! I reached the focus. Moreover, I was impressed that my telescope seems to be collimated (still) well enough and that the camera doesn’t seem to show any tilt of the large CMOS chip as I managed to get reasonably sharp stars within almost full field of view of my setup! Great. That’s why I actually decided to shoot open clusters, to give it a try to shoot an image full of stars (instead of my typical nebulae work).

In the couple of nights I have been using the camera I was very happy with the simple operation and no need to change R, G, B filters and whole night calculate how many subs in which filter color I need to shoot more and being afraid that if clouds come or something happens to go home without e.g. blue set of data.

No single frame lost, no issues during imaging and no dewing of the chip! I always work in the fields where an insanely high relative humidity occurs every single night – my RH meter shows typically 90 to 93% and everything is covered with water drops. This was one of my biggest fear apart from the tilt of chip that I observed in every camera I had in the past and always had to point the manufacturer to pay attention to this.

So far, I managed to get data for IC1848 – Soul Nebula, ASASSN Comet next to a DSO object, NGC884 and NGC869 Clusters and IC417 – capture of data still in progress. As I am totally busy, I managed to post process only the double cluster image. It’s just a collection of some 45 subs of 5 minute duration. If the viewer’s LCD screen is calibrated well enough and one adjusts the brightness a bit there could be spot some faint dust (nebulae) in the image – this is very rare, I have not found any (many – apart from one H-a enhanced) images of such deep capture of the star background.

Double Cluster (NGC869, NGC884)

Specification and technical data

Measured only the weight of the camera without the cap – 601 grams. For full list please see the maker’s website.

Gallery

Astrophotographs taken with the camera: Pavel Pech, ZWO ASI094MC Pro

Summary

it’s been a long time since I was so excited about a new gear!

Cons

 • it could have had the UV/IR cut filter installed by default
 • the cooling delta -30° to -35° Celsius may seem a bit low
 • a single raw FITs frame has huge 69 Megabytes!

If there’s UV-IR cut filter installed instead of the AR-only glass on the protection window (as this is a color camera and therefore everybody will need it for astrophotography) then I’d have to give the final rating 100% :-) The lower delta cooling is not a big deal as it might seem. And, because of the large files you may need to update your computer or get extra HDD space for the dark frame library (BTW debayered single color image has over 200 MB). A minor „con“ is that’s an OSC camera, but I think it’s the best 36x24mm camera for astrophotography on the market today. No reason to get any modified version of DSLR or mirror-less DSLR (I love those!) for astrophotography and fiddle with custom made cooling. This ZWO camera has it all (cooling, custom filter and direct ASCOM driver).

There could also be the 12V car-plug power cable (of a length of 3 meters) included in the box. It’s needed for the TEC cooler and suprisingly it’s not part of the package (as historically, the ASI cameras were mainly used for solar system imaging or autoguiding where only an USB cable is needed, not meant as hi-tech cooled DSO cameras like nowadays).

Pros

 • full-frame (36x24mm) camera with 13 stops in dynamic range
 • 14-bit ADC, 52K full well capacity
 • insane 36 megapixels (7376 x 4928 pixels)
 • it NEVER dewed up (tested in a very humid environment, RH 93%)
 • it has a tilt adapter
 • ultra low readout noise (exact value is irrelevant for a color camera)
 • insane FAST frame download time (about 1 second via full ASCOM protocol)
 • no issues with amp-glow anywhere
 • it’s nice fit&finish, red circular body (no obstruction, no interference in OAG)
 • contains USB2.0 hub to save one cable from PC to the guide camera
 • it’s lightweight and compact size

And I have never got any corrupted frame downloaded from the camera probably due to the integrated DDR3 image buffer to readout the data from the chip as soon as possible and then safely transfer the image to the computer.

Even if I downsize the image to 50% scale I end up with 9 megapixel resolution! The heating of the optical window works just well and that’s a great news. The chip in my camera was perfectly square/perpendicular to the front of the camera so I did not have to mess with the tilt adapter. Exact readout noise value is really not important at all for a color camera as long as this value is low, which is, in this case (about 2.1e- according to the specifications). Anything < 5e- is just great for RGB imaging. The fast readout of the whole 36Mpix image saves me a lot of time when shooting flat field calibration frames in the morning after an imaging session compared to a KAI-11002 CCD camera which required more than 30 minutes more for 3 sets of flat field frames. Thanks to the round body it doesn’t interfere with my guide camera in the off-axis-guider.

Only a camera with latest full-frame BSI CMOS chip, Sony IMX251 having 42 megapixels (remember it’s a BSI and therefore the small pixels do not have the typical low sensitivity handicap) or some future big mono camera will outperform the ASI094MC Pro.

Links

ZWO ASI094MC Pro

UPDATE (spring 2018):
In order to post-process the RAW images obtained from this great camera, I had to update my main computer for astroprocessing. So far, I’ve been able to get around with a laptop (processing data from 11Mpix camera). But with these beautiful 36Mpix, I need a new workstation. Therefore, I purchased the best available PC at the moment (so that the next best CPU or other component costs twice if it is just a bit better). One may count with some 2.500,- EUR for that. See a PixInsight benchmark of my machine: Intel Core i7-7820X (8-Core, run @ 3.6GHz), HyperX 32GB KIT 3600MHz DDR4 CL17 Predator (4x8GB quad-channel, run @ 3200MHz), NVMe Samsung 960 PRO. :)

Rubriky: Articles in ENGLISH, Technika, recenze | 6 komentáře

QHY163M a 4/3″ mono CMOS camera – part #2

pech means bad-luck.

I am positive and open minded! Everything „bad“ is good for something else – let’s learn lessons and be stronger, better, smarter, experienced and full of hope that next time it will be OK :-) (either I am an „idiot“ :-) or maybe I just have insane patience – proved by the fact that I love to do astrophotography for about 8 years now which is quite a long time considering how much frustration this hobby brings).

But, unfortunately, after I got my repaired QHY163M back from China and captured (finally) some light frames I discovered a calibration issue – no need to mess with flats, just calibrating a single light with a single dark did not remove the amp-glow.

Summary
I have just recently sent the camera back to China again, for another repair.

Hint
Everybody can test his CMOS camera easily. Just take some 10 dark frames (at the same conditions). Create a master dark frame. Then, in the PixelMath, subtract the master from one selected (random pick) single dark frame. Max STF stretch it and see. You shall not see any amp-glow left, only a pure gaussian noise in the image (well, very, very subtle traces of amp-glow could be detected under certain, specific conditions, but really a fully working dark frame calibration must be able to remove it in an adequate way!).

qhy163m-cfw2-m-us-asa-wynne3inch-g1-301

Links
dark frame only calibration issue
QHY163M a 4/3″ mono CMOS camera – part #1

Rubriky: Articles in ENGLISH | Napsat komentář

Bad Master Dark Frame Issue

never thought this can ever happen!

As I am paranoid about precise calibration (to get the best results afterwards), I’d never expect this to be the case with me. By a pure luck – using PixInsight’s STF and STF max function – to check that calibration of single frames (that I perform always in MaxIm DL Version 5.10) is correct I have (with help of a friend of mine who actually discovered the issue) found out, that at least for last couple of years I had an issue in the master darks and therefore in the calibration process.

What was done a wrong way? Simply see following two images.

wrong settings for a master dark

correct settings for a master dark

One would not believe that it makes a difference!

Checked with PixInsight’s PixelMath, when a single dark frame (instead of master dark frame) was used for both light frame calibration and flat field calibration, the issue observed was fixed. Strange! That meant I have constructed the master dark in a wrong way and this was not observable in MaxIm DL even after a huge (but linear) screen stretch. Thank’s to PixInsight’s STF I could have detected this minor (it’s very few ADUs) imperfection. From now on, I know that I must never save the individual master dark frame in MaxIm DL as IEEE float, but always construct it as median from Integer values. Positive outcome is that I can calibrate my last-year-taken data with a new set of master dark frames (hoping in better images then).

Result:
badmasterdark-vs-correctmasterdark

:-( :-)

Rubriky: Articles in ENGLISH | Napsat komentář