Jaké bylo počasí v ČR – Leden 2011

CRPředpovědi počasí fungují naprosto „výborně“, obzvlášť v zimě. Především to platí, dá se říci stoprocentně, když se druhý den ráno podíváte, jak bylo včera. Tam bývá úspěšnost takové „po-předpovědi“ vysoká :-) . Následující článek odhaluje, jaké bylo počasí minulý měsíc, tedy v lednu roku 2011.

Jako fotiče noční oblohy nás, narozdíl od běžných smrtelníků, zajímá počasí ve smyslu oblačnosti a to zejména během noci. Data, použita k „výrobě“ mapy oblačnosti byla získána průběžně ze serveru FLYMET. Každý den „mapují“ celkovou oblačnost na území ČR v čase od 21hod UT do 02hod UT následující den. Snímky jsou získávány každou hodinu, neboť oblačnost se po našem území pohybuje poměrně vysokou rychlostí.

pocasi_2011_leden

Průměrná oblačnost v ČR během nočních hodin

Mapa zobrazuje průměrnou oblačnost (nikoli celkovou), tj. místa tmavé barvy byla častěji bezoblačná (resp. po relativně delší časový okamžik bezoblačná), než-li místa světlé barvy. Teoreticky by mohla nastat paradoxní situace, kdy tmavší místo na mapě bude znamenat pouze častý výskyt nízké oblačnosti (nikoli stav jasné oblohy), obzvlášť, pokud jinde bude „ještě hůře“ (a třeba trvale). Naštěstí se jedná o několikadenní mapu složenou v průměru ze 180ti snímků a tudíž by k abnormalitám nemělo docházet. Mapa má tedy určitou vypovídající hodnotu o minulosti. Pochopitelně, vlivy na kvalitu života astrofotografa jsou nevypočitatelné – například vliv vlhkosti a silného rosení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Všeobecné (počasí). Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>